Samorządowe Kolegium Odwoławcze wydało ostateczną decyzję w sprawie rozbudowy drogi krajowej nr 22 na odcinku Malbork – Królewo. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapewnia, że inwestycja cały czas pozostaje w jej planach, mimo że zmieniły się okoliczności. Jest to jeden z elementów poprawy bezpieczeństwa w województwie pomorskim.
Sprawa trafiła do SKO po tym, jak w 2023 roku burmistrz Malborka wydał decyzję środowiskową, a rok wcześnie warunki realizacji rozbudowy odcinka DK22 wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiskowej w Gdańsku. Generalna Dyrekcja odwołała się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (o szczegółach pisaliśmy
TUTAJ) po analizie DŚU włodarza miasta, a teraz zapadła ostateczna decyzja.
Jak informuje GDDKiA, SKO zmieniło część zapisów decyzji burmistrza zgodnie z wniesionym odwołaniem, uznając tym samym słuszność argumentów Generalnej Dyrekcji.
Pauza spowodowała trudności
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekonuje, że cały czas modernizacja DK22 na odcinku Malbork – Królewo pozostaje w jej planach, jednak ze względu na długi czas oczekiwania na decyzję SKO, aktualizacji wymagają uzgodnienia, rozwiązania projektowe oraz prace przygotowawcze.
Należy również na nowo zapewnić fundusze dla tej inwestycji, dlatego GDDKiA nie jest obecnie w stanie wskazać przybliżonego terminu realizacji prac na tym odcinku.
W ramach zadania planowana jest natomiast nowa konstrukcja jezdni na a 3,5-kilometrowym odcinku DK22 od skrzyżowania al. Rodła z ul. Mickiewicza w Malborku do granicy miasta w stronę Królewa.
Dodatkowo powstanie ciąg pieszo-rowerowy i kanał technologiczny, a także przebudowane zostaną przepusty i odwodnienie drogowe. Zostanie również wyremontowany wiadukt kolejowy i przejście podziemne.
Intensywnie na DK22
Generalna Dyrekcja prowadzi szereg zadań na drodze krajowej nr 22, by poprawić bezpieczeństwo w województwie pomorskim, a odcinek Malbork – Królewo ma być tylko jednym z nich.
Głównym założenie jest wzmocnienie DK22 do nośności 11,5 t/oś.
W związku z tym, w województwie pomorskim, zadania obejmują następujące odcinki:
- Królewo - granica woj. pomorskiego i warmińsko-mazurskiego (10,5 km) - trwają prace budowlane, udostępnienie trasy dla kierowców w II kw. 2025 r.;
- Zblewo - Sucumin (6 km) - trwają prace budowlane, udostępnienie trasy dla kierowców w I kw. 2026 r.;
- m. Gnojewo i ciąg pieszo-rowerowy Gnojewo - Cisy (5 km) - podpisano umowę w II kw. 2025 r.;
- Czersk - Czarna Woda (10 km) - wybrano najkorzystniejszą ofertę, umowę z wykonawcą GDDKiA planuje podpisać w III kw. 2025 r.;
- Czarna Woda - Zblewo (17 km) - uzyskanie decyzji środowiskowej w II kw. 2025 r.
Dodatkowo w ciągu DK22 mają powstać dwie obwodnice: Człuchowa i Starogardu Gdańsku. W przypadku pierwszej z nich, złożono wniosek o wydanie decyzji środowiskowej, a przetarg w systemie Projektuj i buduj ma być ogłoszony w ostatnim kwartale 2026 roku. W ramach drugiej z nich, ogłoszono już przetarg w systemie Projektuj i buduj, a umowa powinna zostać podpisana w drugim kwartale obecnego roku.
Ostatnie dwie inwestycje są realizowane w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Łączne koszty rozbudowy DK22 wynoszą ok. miliarda zł. Do tego należy dodać szacowany na niemal 1,2 mld zł koszt obu obwodnic.